Beverage Air, SM49HC-W, Milk Cooler / Station
Unleash your kitchen’s potential with the Beverage Air SM49HC-W Milk Cooler / Station. This school milk cooler is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. With its spacious 20.32 cu. ft. capacity, it can easily accommodate (12) 13″ x 13″ x 11″ cartons or (8) 19″ x 13″ x 11″ cases. The self-latching doors/lids with safety bumpers ensure easy access while keeping the contents secure. The electronic control and auto defrost feature make maintenance a breeze, allowing you to focus on serving your customers. The galvanized steel interior with a stainless steel floor ensures durability and easy cleaning. Made in the USA, this milk cooler is cULus, UL EPH Classified, and UL-Sanitation certified, guaranteeing its quality and safety. Upgrade your restaurant’s beverage storage with the Beverage Air SM49HC-W Milk Cooler / Station.
- School Milk Cooler
- normal temperature
- 49″W x 30-5/8″D x 41-1/8″H
- 20.32 cu. ft.
Additional information
| Area | 49"W x 30-5/8"D x 41-1/8"H |
|---|---|
| Color | white |
| Control Type | electronic control |
| Depth | 30-5/8" |
| Door Type | self-latching doors |
| Features | made in usa |
| Height | 41-1/8" |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Material | galvanized steel, stainless steel |
| Product Type | milk cooler / station |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cULus, UL, UL-sanitation |
| Width | 49" |
| Vendor Name | Beverage Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 15825 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 49 cm |
| Item Height | 41.12 cm |
| Item Depth | 30.62 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Milk Cooler / Station |
| Specsheet | View Specsheet |



Reviews
There are no reviews yet.