Blodgett, 961PDOUBLE_LP, Pizza Bake Oven, Deck-Type, Gas
The Blodgett Deck Oven line has set industry wide standards for excellence in baking characteristics, performance and reliability. Simplicity of design and quality construction throughout assure years of trouble-free operation. Blodgett provides the strongest warranty in the business with a standard five-year door warranty! Blodgett compact pizza ovens are designed to meet the demand for equipment with low BTU input requirements without sacrificing results. With the 911P and 961P, equipment can be installed even when gas supply is limited. With a space-saving 51″ x 30″ footprint, these are ovens are idea for smaller kitchens. 961P-DBL is a double stack oven with two 7” high baking compartments and includes 19” adjustable s/s legs, s/s draft diverter or direct vent, crown angle trim and double gas connector
- 961P Double Pizza Gas Deck Oven – Liquid Propane
- 100000 total BTU
- Standard features
- Battleship construction with fully welded angle iron frame for durability providing years of cost-effective operation
Additional information
| Area | 42"W x 32"D |
|---|---|
| BTU | 50000 BTU |
| Depth | 40 |
| Height | 7" |
| Legs | stainless steel legs |
| Material | iron, stainless steel |
| Number of Sections | (2) 7" high sections |
| Oven Type | deck type |
| Power Type | gas |
| Product Type | pizza bake oven |
| Safety and Compliance | CE, cETLus, NSF |
| Temperature Control | mechanical thermostat |
| Width | 42" |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 60 cm |
| Item Height | 7 cm |
| Item Depth | 40 cm |
| Item Weight | 1356 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Pizza Bake Oven, Deck-Type, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |




Reviews
There are no reviews yet.