Federal Industries, CGR7748DZ, Display Case, Refrigerated/Non-Refrig
Elegance in presenting experiences. Introducing the Federal Industries CGR7748DZ Display Case, designed to elevate your commercial restaurant to new heights. With its adjustable temperature control and self-contained refrigeration system, you have full control over the storage conditions. The curved thermopane tilt-front glass and LED top light beautifully showcase your products, while the lighted shelves and three tiers of adjustable white wire shelves provide ample space for display. The glass sliding rear doors and tempered glass ends add convenience and accessibility. Designed for continuous lineups, this display case is a true asset to any restaurant setting. With its sleek design and reliable performance, the Federal Industries CGR7748DZ is the perfect choice for showcasing your culinary masterpieces.
- Curved Glass Vertical Dual Zone Bakery Case Refrigerated Left Non-Refrigerated Right
- 77″W x 35″D x 48H
- self contained refrigeration with condensate evaporator
- adjustable temperature control
Additional information
| Area | 77"W x 35"D x 48H |
|---|---|
| Color | black, white |
| Compressor Style | self contained |
| Depth | 35" |
| Design | curved glass |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 48" |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Material | glass, tempered glass |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | bakery display |
| Refrigeration | non-refrigerated, non-refrigerated right, refrigerated, refrigerated left, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Style | vertical |
| Temperature Control | adjustable temperature |
| Width | 77" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 77 cm |
| Item Height | 48 cm |
| Item Depth | 35 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated/Non-Refrig |
| Specsheet | View Specsheet |



Reviews
There are no reviews yet.