Federal Industries, CRR3628/RSS3SC, Display Case, Refrigerated, Self-Serve
Indulge in the diversity of presentations with Federal Industries’ CRR3628/RSS3SC Display Case. Designed for commercial restaurant use, this specialty display hybrid merchandiser offers a refrigerated self-serve bottom and a refrigerated service top. The black laminated exterior with black trim gives it a sleek and modern look, while the horizontal LED top and front lights illuminate your products beautifully. With two tiers of black metal shelves and tempered glass ends, the refrigerated self-serve bottom provides ample space to showcase your delectable offerings. The refrigerated top features glass with black trim, two-tier black wire shelves, and sliding rear doors for easy access. Powered by a 1/3 HP motor, this display case is UL and UL EPH CLASSIFIED. Elevate your restaurant’s presentation and keep your products fresh with Federal Industries’ CRR3628/RSS3SC Display Case.
- Specialty Display Hybrid Merchandiser Refrigerated Self-Serve Bottom With Refrigerated Service Top
- 36″W x 43″D x 72-1/2H
- refrigerated self-serve bottom: black laminated exterior with black trim
- horizontal LED top & front light
Additional information
| Area | 36"W x 43"D x 72-1/2H |
|---|---|
| Color | black |
| Depth | 43" |
| Door Type | sliding doors |
| Height | 72-1/2" |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Material | glass, tempered glass |
| Number of Tiers | 2-tiers |
| Product Type | merchandiser |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Style | horizontal |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 72.5 cm |
| Item Depth | 43 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated, Self-Serve |
| Specsheet | View Specsheet |




Reviews
There are no reviews yet.