Refrigerated Display/Sushi Case,countertop,59-1/10"W x 13-3/5"D x 11"H,front curved glass,(4) service side glass sliding doors,(4) solid food mount plates,LED lighting,stainless steel exterior,self-contained refrigeration on left,R600A Hydrocarbon refrigerant,cord,NEMA 5-15P,cUL,cETLus,NSF
Hoshizaki, HNC-150BA-L-SLH, Display Case, Refrigerated Sushi
The HNC-150BA-L-SLH Display Case with left side condenser and LED lights is the perfect refrigerated countertop solution for sushi. With a net capacity of 2.01 cubic feet this self-contained refrigeration unit can display multiple food items.
Full length front glass curves down, for an attractive display of items that is easy to clean. The HNC-150BA-L-SLH includes food plates – 4 pieces, with radius groove to fit sushi and other foods. It features a large diameter upper evaporator with tin plating, and a larger front to back interior, 11″ depth. The unit is NSF and includes a two years parts warranty on compressor: air-cooled condenser / one year parts & labor warranty on entire machine.
- Refrigerated Display/Sushi Case
- countertop
- 59-1/10″W x 13-3/5″D x 11″H
- front curved glass
Additional information
| Area | 59-1/10"W x 13-3/5"D x 11"H |
|---|---|
| Compressor Style | self contained |
| Depth | 13-3/5" |
| Design | countertop, curved glass |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Features | LED lighting |
| Height | 11" |
| Material | glass, stainless steel |
| Number of Doors | 4 doors |
| Product Type | display case |
| Refrigerant Type | hydrocarbon, R600a |
| Refrigeration | refrigerated, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | cETLus, cUL, NSF |
| Width | 59-1/10" |
| Vendor Name | Hoshizaki |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 30224 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 59.1 cm |
| Item Height | 11 cm |
| Item Depth | 13.6 cm |
| Item Weight | 126 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated Sushi |
| Specsheet | View Specsheet |



Reviews
There are no reviews yet.