SG14TS Solstice™ Gas 14" Twin Vat Fryer with Millivolt Control – Propane, 100000 Total BTUs, Solstice™ Fryer, gas, floor model, split frypot, (2) 20-25 lb. oil capacity tanks, millivolt control ONLY, includes drain line cleanout rod & drain extension, stainless steel tank, front, door & sides, total 100,000 BTU, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star, AuGA
Pitco Frialator, SG14TS_LP, Fryer, Gas, Floor Model, Split Pot
Stainless steel construction with cast iron burners. Removable basket hanger. Capacity for two fry baskets. Split tank fryer with divider allowing operation of each side separately to adjust to varying products and cook times. Millivolt ignition control for gas fryers, no need for external electricty source.
- SG14TS Solstice™ Gas 14″ Twin Vat Fryer with Millivolt Control – Propane
- 100000 Total BTUs
- Solstice™ Fryer
- gas
Additional information
| BTU | 100000 BTU |
|---|---|
| Capacity | 20-25 lb. oil capacity |
| Design | floor model |
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | CE, CSA flame, CSA star, NSF |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15.62 cm |
| Item Height | 46.12 cm |
| Item Depth | 34.47 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Gas, Floor Model, Split Pot |
| Specsheet | View Specsheet |



Reviews
There are no reviews yet.