Star-Max 536CHSF Electric Chrome Plated Griddle – 36" Wide – Snap-Action Thermostat – 208/240V, 1PH, 1" thick chrome plate ensures even heating, thermostat embedded 3/16" from surface, 150°F–450°F range, 4000-watt element per 12", heavy-duty stainless steel and chrome knobs, cool-touch bull nose and 4-1/2" splash guard, 3-1/4" grease trough, 4-1/2 qt grease drawer, 4" legs
Star, 8G-536CHSF_1PH, Griddle, Electric, Countertop
TEST IN PIM Star-Max® electric griddles provide precise temperature control and are a perfect addition to any food service operation. Electric griddles are constructed with quality and durability in mind. Polished steel or chrome plate options available. Available in 15”, 24”, 36” and 48” widths. Snap-action thermostat adjusts from 150° to 450°F.
- Star-Max 536CHSF Electric Chrome Plated Griddle – 36″ Wide – Snap-Action Thermostat – 208/240V
- 1PH
- 1″ thick chrome plate ensures even heating
- thermostat embedded 3/16″ from surface
Additional information
| Area | 36" W x 20-3/4" D |
|---|---|
| Color | chrome |
| Depth | 20-3/4" |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | made in usa |
| Material | aluminized steel, stainless steel |
| Power Type | Electric |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | CSA, cULus, UL |
| Thickness | 1" |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 15.5 cm |
| Item Depth | 29 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Electric, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |




Reviews
There are no reviews yet.