Star-Max 648TCHSF Gas Griddle – 48" Wide – Embedded Modulating Thermostat – Chrome Plate – Propane, 113200 BTUs, 1" chrome plate, thermostat 3/16" from surface for responsive heat control, 150°F–450°F range, heavy-duty cast knobs, U-shaped burners for even heating, stainless steel body with bull nose, splash guard, grease trough, large drawer, shipped for natural gas with LP kit and regulator, 4" adjustable legs
Star, 8G-648TCHSF_LP, Griddle, Gas, Countertop
Star-Max®manual gas griddles are a perfect match for the budget minded operator. For breakfast, lunch or dinner, the Star-Max manual control griddles out-perform the competition. Star-Max® griddles feature 1” thick polished steel griddle plate and are available in 15”, 24” 36” and 48” widths. 28,300 BTU aluminized burner every 12” of width controlled by a modulating thermostatic, 3/4” N.P.T. male gas connection with convertible pressure regulator, and 4” adjustable legs. Griddles operate on Natural or Propane gas.
- Star-Max 648TCHSF Gas Griddle – 48″ Wide – Embedded Modulating Thermostat – Chrome Plate – Propane
- 113200 BTUs
- 1″ chrome plate
- thermostat 3/16″ from surface for responsive heat control
Additional information
| Area | 48" W x 21" D |
|---|---|
| BTU | 113200 BTU |
| Color | chrome |
| Depth | 21" |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | made in usa |
| Material | stainless steel, steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Thickness | 1" |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 15.5 cm |
| Item Depth | 29 cm |
| Item Weight | 350 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |



Reviews
There are no reviews yet.