Ultra-Max 748TA Electric Griddle – 48" Wide – Mechanical Snap-Action – 208V, 1PH, thermostats embedded 3/16" from surface every 12", 150°F–450°F range, 1" thick plate, 4.35 kW per 12" section, rear and side splash guards (5.5") and 3.5" grease trough
Star, 8G-748TA-208V_1PH, Griddle, Electric, Countertop
Ultra-Max® electric griddles are designed to be reliable, efficient, and accurate. Each twelve inch section has its own independent temperature control and the griddle surface is one inch thick, providing even cooking of a variety of products at the same time. Widths available in 24″, 36″, 48″, 60″ and 72″.
- Ultra-Max 748TA Electric Griddle – 48″ Wide – Mechanical Snap-Action – 208V
- 1PH
- thermostats embedded 3/16″ from surface every 12″
- 150°F–450°F range
Additional information
| Area | 48" W x 24" D |
|---|---|
| Capacity | 6 quarts |
| Depth | 24 |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | made in usa |
| Material | stainless steel, steel |
| Power Type | Electric |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Thickness | 1" |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 18 cm |
| Item Depth | 33.69 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Electric, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |




Reviews
There are no reviews yet.