Wear-Ever Sheet Pan,full size,18"W x 26"D x 1"H,18 gauge aluminum alloy,natural finish,Made in USA
Vollrath, 9002, Bun / Sheet Pan
Made of heavy-duty 18-gauge aluminum, the Vollrath® Wear-Ever sheet pan is proven to be 20-percent stronger than the competition. It heats up and cools down quickly, and the pan’s concave bottom flattens for even heating. The natural finish ensures uniform results, and the tapered sides allow for convenient stacking.
- Wear-Ever Sheet Pan
- full size
- 18″W x 26″D x 1″H
- 18 gauge aluminum alloy
Additional information
| Area | 18"W x 26"D x 1"H |
|---|---|
| Depth | 26" |
| Features | made in usa |
| Height | 1" |
| Material | aluminum alloy |
| Product Type | sheet pans |
| Size | full size |
| Thickness | 18 gauge |
| Width | 18" |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 12 |
| Packed By | 12 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419803767 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 12 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 18 cm |
| Item Height | 1 cm |
| Item Depth | 26 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Bun / Sheet Pan |




Reviews
There are no reviews yet.