SG14RS Solstice™ Gas 14" Fryer with Millivolt Control – Propane, 122000 Total BTUs, Solstice™ Fryer, gas, floor model, full frypot, 40-50 lb. oil capacity, millivolt control, includes drain line cleanout rod & drain extension, stainless steel tank, front, door & sides, 122,000 BTU/hr, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star, AuGA
Pitco Frialator, SG14RS_LP, Fryer, Gas, Floor Model, Full Pot
Stainless steel construction with cast iron burners. Removable basket hanger. Capacity for two fry baskets. R unit with a higher BTU rate for a more powerful frying “engine”. Millivolt ignition control for gas fryers, no need for external electricty source.
- SG14RS Solstice™ Gas 14″ Fryer with Millivolt Control – Propane
- 122000 Total BTUs
- Solstice™ Fryer
- gas
Additional information
| BTU | 122000 BTU |
|---|---|
| Capacity | 40-50 lb. oil capacity |
| Design | floor model |
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | CE, CSA flame, CSA star, NSF |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15.62 cm |
| Item Height | 46.12 cm |
| Item Depth | 34.47 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Gas, Floor Model, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |




Reviews
There are no reviews yet.