Grill-Max 50SCBD Roller Grill – Built-In Bun Drawer – Duratec Rollers – Analog Controls – 120V, 1PH, roller bearing design for long-lasting smooth operation, optional non-stick coating for enhanced durability, sectional heat zones for flexibility, optional electronic controls, slim and angled design for display efficiency, built-in bun drawer for clean storage, automatic cooking cycle with hold mode and audible alert ensures consistent serving temperature and prevents overheating
Star, 8A-50SCBD-120V, Hot Dog Grill
Star’s Grill-Max® roller grills with built-in bun drawer combine the highest quality and lasting performance with the latest technology. Roller grills are available in a variety of sizes and are perfect for snack bars, convenience stores, recreational facilities, stadiums, and virtually any other food service application.
- Grill-Max 50SCBD Roller Grill – Built-In Bun Drawer – Duratec Rollers – Analog Controls – 120V
- 1PH
- roller bearing design for long-lasting smooth operation
- optional non-stick coating for enhanced durability
Additional information
| Capacity | 41-70 hot dogs |
|---|---|
| Control Type | analog |
| Features | made in usa, non-stick |
| Material | stainless steel |
| Product Type | hot dog grill |
| Safety and Compliance | cULus, UL, UL EPH Classified |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 35.75 cm |
| Item Height | 12.5 cm |
| Item Depth | 20.63 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hot Dog Grill |
| Specsheet | View Specsheet |




Reviews
There are no reviews yet.