Redco InstaSlice Slicer,manual,10-1/2"W x 16"D x 10-3/4"H closed dimensions,1/4" cut size,(12) scalloped blades,one-piece blade assembly,corrosion-resistant polyurethane food carrier,HardCoat pusher head fingers,detachable table stop,NSF
Vollrath, 15103, Slicer, Tomato
Save time and energy with the Vollrath® InstaSlice. This sturdy slicer accurately cuts tomatoes, mushrooms and other fruits and vegetables with one stroke, without causing bruising or waste. The hardcoat pusher head fingers resist corrosion, even when regularly exposed to acidic foods like tomatoes, and the 1/4-inch slicing blade simply pops in and out for easy changing and cleaning. Its speed makes this unit perfect for any prep kitchen.
- Redco InstaSlice Slicer
- manual
- 10-1/2″W x 16″D x 10-3/4″H closed dimensions
- 1/4″ cut size
Additional information
| Area | 10-1/2"W x 16"D x 10-3/4"H |
|---|---|
| Control Type | manual |
| Depth | 16" |
| Durability and Resistance | corrosion resistant |
| Height | 10-3/4" |
| Material | polyurethane |
| Product Type | slicer |
| Safety and Compliance | NSF |
| Width | 10-1/2" |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419778263 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 10.5 cm |
| Item Height | 10.75 cm |
| Item Depth | 16 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Slicer, Tomato |
| Specsheet | View Specsheet |



Reviews
There are no reviews yet.