EB-3-8-3836 Triple-Stacked Electric Pizza Oven, 208V 1PH 24000W, 208 V @ 8000 watts, one phase, all stainless steel exteriors, aluminized steel interiors, 150-550°F bake thermostat, triple-stacked ovens, steel deck with 8" deck height, fully insulated throughout with spring-balanced fully insulated doors, heavy-duty steel legs finished with durable Bakertone, 60-minute timer, stackable, independently controlled top and bottom heat dampers and heavy-duty slide-out flame diverters
Bakers Pride, 4N-EB8S38-1_3x, Oven, Deck-Type, Electric
The Bakers Pride® model EB-3-8-3836 pizza oven is ideal for high-volume restaurants, offering the same durability and performance as our gas deck ovens with the low maintenance of an electrical system. This triple-stacked model has three steel decks with 8” deck heights. The independently controlled, U-shaped heating elements on top and bottom allow for uniform temperatures and perfectly balanced baking. This model is constructed with heavy-duty, .25″ angle iron frame, which is fully welded to allow for stacking.
- EB-3-8-3836 Triple-Stacked Electric Pizza Oven
- 208V 1PH 24000W
- 208 V @ 8000 watts
- one phase
Additional information
| Area | 38"W x 36"D x 8"H |
|---|---|
| Depth | 36" |
| Height | 8" |
| Legs | 12" painted legs |
| Material | aluminized steel, stainless steel |
| Power Type | Electric |
| Product Type | deck oven |
| Safety and Compliance | CSA, NSF, UL |
| Timer Included | timer |
| Wattage | 24kW |
| Width | 38" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Oven, Deck-Type, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |



Reviews
There are no reviews yet.