SGM24-SSTC Solstice™ Gas Megafry 24" High Volume with Solid State Thermostat Controls – Propane, 165000 Total BTUs, MEGAFRY Fryer, gas, high efficiency, 24"x24" frying area, 140-150 lb. oil capacity, solid state controls, auto melt cycle, boil out mode, matchless ignition, marine front edge, 9" legs, stainless steel tank, front, sides & splash-back, 165,000 BTU, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star (available mix/match and with FD-M filter drawer filtration system)
Pitco Frialator, SGM24-SSTC_LP, Fryer, Gas, Floor Model, Full Pot
High output mega fry gas unit with 62% efficient Solstice burners. Suited for high volume establishments like stadiums and theme parks. Stainless steel construction. Solstice automatic self cleaning burners. Solid State Control with melt cycle and boil out options.
- SGM24-SSTC Solstice™ Gas Megafry 24″ High Volume with Solid State Thermostat Controls – Propane
- 165000 Total BTUs
- MEGAFRY Fryer
- gas
Additional information
| Area | 24"x24" |
|---|---|
| BTU | 165000 BTU |
| Capacity | 140-150 lb. oil capacity |
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | CE, CSA flame, CSA star, NSF |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 25.62 cm |
| Item Height | 48.25 cm |
| Item Depth | 38 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Gas, Floor Model, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |


Reviews
There are no reviews yet.