SSPG14 Solstice Supreme™ Pasta Cooker Gas 12 Gallon Water Capacity – Propane, 60000 Total BTUs, Solstice Supreme™ Pasta Cooker, gas, 12 gallon capacity, marine grade stainless steel tank, 4 button digital controller/timer, self-cleaning burner system, downdraft protection, stainless steel exterior, (Pasta baskets not included), 60,000 BTU, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star
Pitco Frialator, SSPG14, Pasta Cooker, Gas
Large cooking basin with boil and simmer switch to suit your needs. More than pasta: great for boiling potatoes, blanching vegetables, and reheating packaged foods. Sediment tray prevents loose pasta from clogging the drain. Digital Control panel. Solstice self cleaning burners.
- SSPG14 Solstice Supreme™ Pasta Cooker Gas 12 Gallon Water Capacity – Propane
- 60000 Total BTUs
- Solstice Supreme™ Pasta Cooker
- gas
Additional information
| BTU | 60000 BTU |
|---|---|
| Capacity | 12-gallon |
| Control Type | digital control |
| Features | self cleaning |
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | pasta cooker |
| Safety and Compliance | CE, CSA flame, CSA Flame CSA, CSA star, NSF, NSF CE CSA |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15.62 cm |
| Item Height | 45.31 cm |
| Item Depth | 39.88 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Pasta Cooker, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



Reviews
There are no reviews yet.