Wear-Ever Tapered Sauce Pan,2-3/4 quart,4-1/4" deep,7-3/4" top dia.,6-1/2" bottom dia.,11 gauge aluminum alloy,natural finish,Cool Handle with EverTite riveting,NSF,Made in USA
Vollrath, 434212, Sauce Pan
Featuring a tapered design that provides even heat distribution, the Vollrath® Wear-Ever saucepan is perfect for cooking sauces and soups, simmering liquids and more. Made from impact-resistant, energy-efficient aluminum, this durable saucepan features an extra-thick bottom and rim to help resist denting. The natural finish ensures uniform cooking and gives this saucepan a sleek appearance. An insulated Cool Handle rubber grip sleeve offers a comfortable grip and is best-suited for temperatures up to 450°F, if used continuously, or 600°F, if used intermittently. Attached with Ever-Tite™ rivets for exceptional security, the TriVent handle design helps reduce hand fatigue and heat transfer.
- Wear-Ever Tapered Sauce Pan
- 2-3/4 quart
- 4-1/4″ deep
- 7-3/4″ top dia.
Additional information
| Capacity | 2-3/4 quart |
|---|---|
| Depth | 4-1/4" |
| Diameter | 6.5" dia, 7.75" dia |
| Features | made in usa |
| Handle | cool handle |
| Material | aluminum alloy |
| Product Type | sauce pan |
| Safety and Compliance | NSF |
| Style | tapered |
| Thickness | 11 gauge |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 6 |
| Packed By | 6 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419789887 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 6 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 4.25 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Sauce Pan |



Reviews
There are no reviews yet.